Leasing Partner Twim partnerem w biznesie.

Jaka forma leasingu jest najbardziej opłacalna pod kątem podatkowym?

Leasing już od wielu lat stanowi niezwykle popularną wśród przedsiębiorców formę finansowania zakupu przeróżnych maszyn, urządzeń, oraz pojazdów transportowych. Niesie on bowiem ze sobą niepodważalne korzyści dotyczące, chociażby zwiększenia bezpieczeństwa oraz łatwości dostępu w porównaniu do klasycznych kredytów inwestycyjnych. Co równie istotne, korzystając z leasingu, możemy także zyskać również przy rozliczeniach podatkowych. Z czego wynikają i jak wyglądają w praktyce odliczenia podatkowe związane z wziętym na firmę leasingiem? Wydatki z nim związane można zaliczyć na poczet kosztów uzyskania przychodu i odliczyć tę kwotę od podatku dochodowego. Warto o tym pomyśleć już na etapie wybierania formy takiej inwestycji, ponieważ zasady takich odliczeń są różne w przypadku leasingu finansowego oraz operacyjnego.

Leasing finansowy, a kwestia VAT

Wybierając leasing finansowy, musimy posiadać przede wszystkim dość wysoką stabilność finansową, ponieważ już na samym początku wdrażania takiej formy finansowania poniesiemy pewne koszty. Wraz z pierwszą ratą musimy bowiem uiścić także całą wysokość podatku VAT. Jest to korzystne rozwiązanie jedynie w momencie, gdy sprzedajemy towary zwolnione z tego podatku. Dotyczy to również usług. W każdym innym przypadku o wiele bardziej opłaca się wybrać klasyczny leasing operacyjny.

Największa część firm, zwłaszcza małej lub średniej wielkości korzysta z leasingu operacyjnego. W tej formie pojazd, którego dotyczy leasing, zostaje wliczony do majątku leasingodawcy, a leasingobiorca może wrzucić w koszty uzyskania przychodu całą wysokość raty. Ponadto, można też rozłożyć na raty podatek VAT. Jedynym minusem, gdy chodzi o taką formę leasingu, jest to, że koszty amortyzacji musi jednak ponieść leasingodawca, przez co tylko on może wpisać je w swoje koszta. Wraz ze spłaceniem ostatniej raty, leasingobiorca decyduje czy chce wykupić dany sprzęt, czy też woli z niego zrezygnować.